Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulturní úderka

9. 10. 2009

Ale jak vám tuto akci co nejlépe přiblížit? Podíváme se na ní ze dvou různých pohledů. Tedy ze strany odborníka, na kterého povýšíme druhou Třetinu a z pohledu laika, kterým bude v tomto případě první Třetina. 

Na úvod pár faktů. Designblok je každoroční přehlídka novinek světového designu, probíhající na území celé Prahy, ve vybraných prodejnách a galeriích. To nejdůležitější pak můžete shlédnout pěkně pohromadě v tzv. superstudiích. Celý týden probíhají různé doprovodné akce, přednášky, ukázky, workshopy. My si vybraly prohlídku právě superstudií. Letos byla v Holešovicích, v areálu nově zrekonstruovaného pivovaru a v budově Classic 7. Jednotlivé expozice se tak představovaly v jednotlivých loftových bytech. Což pro nás znamenalo také to, že jsme si vybraly bydlení. Krásný byt s předzahrádkou, kde by bydlela první a já bych k ní jezdila na víkendy spát na seník. Ano, na seník. O víkendech by se konaly mejdany a všichni pozvaní kamarádi by si museli vzít s sebou stan, protože by stanovali na terase kolem ohniště.
 

J: Část výstavy v loftových bytech by vydala na samostatnou kapitolu. Paráda. Jednotlivé byty s jednotlivými expozicemi. A co tam bylo k vidění? Mladé návrhářky, které měli byt vychytaný včetně podprsenky odhozené na lustr – chtělo to zvláštní úhel pohledu… obrovské dřevěné nádoby a v nich krásné vzrostlé stromy na dvorečku… seník v ložnici… starý psací stroj, na kterém jsme nechali vzkaz pro další generace …. krásné náhrdelníky byť obřích rozměrů ….
A absolutně nepřekonatelná byla terasa na střeše s trávníkem. Ideální byt. Prostě ideální.

Myslela jsem si, že jsem úleťák. Rychle mě to přešlo. Jsem obyčejný amatér bez špetky fantazie. Sraz byl v Holešovicích. Už první dojem při příchodu byl zvláštní. Otevřené prostranství. Dojem čistoty. Pořádku. U vstupu jsme dostali slušivý náramek a vyrazili objevovat novinky ve světě designu. 

Hned u vstupu mě zaujala bíla keramická letadýlka. A tašky. A krásný bločky. Za rohem čekal desénový automat na kafe. A taky prazvláštní sklo. A materiály. A komora kde si člověk mohl vyzkoušet, jak vypadá jeho zorné pole. To se mi fakt líbilo.
Přesunuli jsem se dál … začala se projevovat únava. Všude lidi a exponáty. Moc se mi líbily židličky v kavárně, ale Kačenka mi ji nechtěla pomoct odnést. Trička, náušnice, vázy, velké polštáře, umělohmotné boty, tašky, tapety … a bločky, krabičky, mističky.
Spousta krásných věcí, spousta šíleností, spousta ujetých lidí, spousta nesmyslů i smyslů. Připadala jsem si trošku jak Alenka v Říši divů. 

Co mě ještě opravdu zaujalo:
- soutěž mladých o netradiční „vynálezy“ – lednička pro více spolubydlících, sendviče s obrázky, pojízdný vařič a další nápady
- krásné jednoduché nádoby – skleničky, vázy, misky

K: Celkově bych celé odpoledne zhodnotila velmi pozitivně. Našla jsem řadu nápadů a zjistila, že některé mé nápady jsou celkem IN. To se ovšem netýká módy, v té jsem asi dost OUT. Vlastně se mi líbila jen jedna kolekce, která byla moc hezky barevná a potištěná (
POPULAR®), jednoduchá. Například značka chi-chi. Jednoduché střihy, tmavé barvy a jen doplněné růžovým nebo jiným pestrým kalounem. Takže co se týká oblečení, budu asi dosti konzervativní a spíše praktický člověk. 

- Naopak mě uchvátily téměř všechny doplňky jako náušnice a jiné šperky. Nádherné byly skleněné závěsy na krk. Ale obávám se, že by mi to zlomilo vaz. 

- Naprosto mě fascinoval nábytek a lampy
Corian® by DupontTM. Jednoduché linie a tvary. 

- Zajímavá byla expozice
Happy Materials, popisující různé materiály inspirované vlastnostmi živočichů a rostlin. Nejvíc mě asi fascinoval deštník, který po pokropení vodou mění barvu. 

- Trochu děsivá byla expozice
Imagery. Plyšová zvířata s proházenými kousky tělíček. Takže třeba medvídek měl hlavu slona. Nevím, ale „předělávání“ dětských hraček ve mně vždycky působí děsivě. 

- Fascinující byl projekt
Institutu Světelného Designu, který vám ukázal jakým tvarem se díváte na svět kolem – pomocí jednoduché projekce jste mohli zjistit, jaký tvar má vaše zorné pole. Vyšel by mi obdelník? 

-
Koncern Design Studio – zajímavá myšlenka při zpracování skla. Sklenky na víno, které mají jako nožičku úchyt lyžařské hůlky nebo joistiku. Nepraktické, ale vizuálně zajímavé. Také zajímavá expozice – pěkně nasvícené, ve sklepním prostoru to moc pěkně hrálo dohromady. 

- Dalším zajímavým prvkem je design nábytku.
Makkink & Bey, židle a křesla s praktickými stolečky jako područkami. 

-
QUIKSILVER má nejen pěknou módu, ale moc pěkné fotografie k její prezentaci. Novou dámsko-zimní kolekci představili na fotografiích Báry Prášilové

J: rozhodně mě zaujaly fotografie z cyklu Akta X
K:- Časopis Reflex představil kolekci fotografií aktů. Něco bylo moc zajímavé, něco jen potvrdilo můj názor na akt, že jde pouze o to, že je na fotce nahé tělo, bez nějakého významu či hry tvarů. Fotografie si můžete prohlédnout na stránkách
Reflexu.  Mým favoritem je č. 1032 – zem II. 

- Jednotlivé porcelánové prvky
STUDIA PIRSC PORCELAIN mi přišly nicneříkající, ale v expozici umístěné na stěně, jako doplněk malby už se mi líbily. Jasný příklad toho, že vždy záleží i na využití věci. 

- Pohovky od
700a > Industrial Soliters jsme využily k zaslouženému odpočinku. Padaly tam i jiné návrhy, jak je využít. 

- Doufám, že se nepletu, ale nábytek
AURELIA MORAVA mě fascinoval nápadem zkombinování nábytku a cvičících prvků – skříň, která byla zároveň jako žebřiny. 

- Jestli mi ale něco opravdu utkvělo, pobavilo a přišlo geniální, byl to plážový mužíček!
Bartosz Mucha Poor Life – „Dosavadní chyba spočívající v příšerné výrobě samotných hlav bude opravená. Zde je konečně ukončen projekt plážového mužíčka.“ Simply clever! Jednoznačně můj favorit z celé akce. 
J: výborný plážový mužíček!

K:-
ELECTROLUX Design Laboratory zaujali ledničkou „s více majitely“, mobilní varnou deskou, tichým sluhou, který oblečení provoní...zajímavé domácí vychytávky. 

- Úžasné obří polštáře na válení se
Fatboy byly bohužel pořád obsazené. 

- Hotový interier - novinky dánských značek bytových doplňků
EVA SOLO a MENU. Jednoduché a praktické. Moc se mi líbily jejich mísy. 

-
ILLO PATRIk- pěkné sklo – „džbán“ na víno. 

- Plastikové boty
MELISSA. Když jsem byla malá, tak se takové nosily na koupání do rybníka. Dneska se asi nosí i na ulici. 

-
papelote – úžasné bloky, zápisníky a jiné papírnictví. Jednoduché nápady.
J: rozhodně, moc pěkné

K:-
SANCTUS GEORGIUS - Svatoň Jiří – židlička ovečka 

-
SKINS – pestrobarevné tapety 

- Šperky, které obdivuji už několik let.
Steinerová Anna – Jewellery designer. Pestré barvy v kombinaci s matným stříbrem. Prostě nádhera. Čisté nekomplikované tvary. 

-
Studio Činčera – obalový design, papírové přihrádky na cd 

- SYMBIO Design – něco pro milovníky nejrůznějších jezdítek – dětské formule 1. 

-
trashmade – jednoznačně můj šálek kávy. Využití nejrůznějších drobností, jako třeba čipů a tlačítek, kláves, na šperky.

J:
A závěr? Velmi inspirativně strávené odpoledne a večer. Uvědomila jsem kolik věcí je kolem nás. Ať už šílených nebo krásných. Kolik krásy je v obyčejných věcech. Jak lidé různě vnímají svět. Jak chci možná někdy bydlet. A taky, že moje náušnice jsou jen nepatrně výstřední. :-)

K: Tak vidíte, že jsme se v dost věcech shodly. Příští, 12. ročník Dnů designu v Praze Designblok´10 se koná v týdnu 5. - 10. 10. 2010 a mně je už teď jasné, že zas půjdem...ale musíme se předem lépe připravit a vymyslet nějaké vhodné oblečení, abychom zapadly.

A nezapomeňte si prohlídnout přiložené fotografie :-)


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář