Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na takovém tom oranžovém

24. 7. 2008
Jde vlastně o Xindla X. Už je to taky pěkných pár měsíců, co jsem ho slyšela prvně na Open micu. A říkala jsem si proboha, co to je?? A tenhle týpek vyhrál Česko hledá písničku?? Ale pak jsem vyrazila na koncert a zjistila, že ty písničky přeci jen o něčem jsou. Není to o tom, že by jen sprostě nadával a do všeho cpal narážky na sex. Ale když si pustíte jen ty 4 písničky na bandzone, tak na to nepřijdete.

Uvažovat nad tím, jestli je folkař nebo ne nemá smysl. Nezáleží snad jen na tom, jestli je to dobrý a něčím zajímavý a jestli se mi jeho  tvorba prostě líbí? Obávám se, že to nebude v tom, že by folk byl prohnilý, ale jestli by se spíš nad sebou neměli zamyslet folkaři. Člověk kolikrát nesmí o něčem napsat trochu křivý slovo, aby se na to dlouho nevzpomínalo. Ale co. Proč nenapsat, že křest alba neměl takovou šťávu a energii, jako koncert někdy před tím? To taky od mala vím, že bych měla říkat pravdu. A to můžou být všichni rádi, že nejsem schopná hodnotit jejich hráčské a pěvecké schopnosti. Když se mě někdo zeptá, taky řeknu, že jsem folkařka a jsem na to hrdá….ale nejsem tak strašně nepřístupná, abych všechno viděla jen zeleně. Ondra se mi prostě líbí. Zpívá o věcech, který jsou pravda. Někdy bohužel. Týká se mě to, žiju na stejný planetě, takže je to logický. Tomu, kdo říká, že výpověď jeho generace nebo současnýho světa to není, tak tomu hooodně závidím. Chtěla bych žít ve světě, kde je všechno jednoduchý, lidi se oceňují za to, co umí a dokážou a mají se rádi a svět je chápe, i když nejsou dokonalí a krásní. A neříkejte mi, že jsem malá a o životě nic nevím. Netvrdím, že jsem snědla Šalamounovo hovno, spoustu toho ještě nevím, ale něčím jsem si přeci jen projít musela. 

Vlastně částečně nevím, proč tohle píšu. Každýmu může být ukradený co a proč poslouchám. Ale v tý diskuzi mě hrozně vytočily některý narážky. Jsem alergická na to, když někdo hází určitou generační skupinu do jednoho pytle. Ne všichni „mladí“ posílají své rodiče kamsi, nepouštějí babičky v tramvaji sednout, jen se flákají, chlastají, fetují a poslouchají sprosťárny. A určitě mě Xindl nezaujal právě proto, že se tam občas nějaká ta vulgarita objeví. Je to to, co mě naopak na první poslech trochu odrazovalo. Ale ty texty prostě sedí. Mám ráda Žalmana, Nezmary, Kryla …skoro všechny ty „staré“ bardy, co jsou v diskuzi jmenovaní. Ráda si je poslechnu. Ale není snadné zasněně myslet na louky a lesy, když se kolem děje to, co se děje. Jestli to chci v životě někam dotáhnout, nemůžu mít hlavu v oblacích. To si můžu dovolit těch pár minut na koncertě. Ráda bych se courala po lesích a myslela na to, jak je tam krásně, zpívají ptáci a já nic nemusím. Ale to jde opravdu jen občas. A nebo současné kultuře a životu moc podléhám. Ale za chvíli končím školu a budu muset jít dál. Najít si práci, najít si své stálé místo v branži, nějak se prosadit. A to dneska není jednoduchý. Proto je mi bližší, když někdo zpívá o takovýhle věcech a snaží se na ně upozornit. Stejně tak, jako v diskuzi zmiňovaný Kryl zpíval o problémech své doby. Všech těhle lidí si vážím, ale v každé generaci je logicky někdo jiný takový. Každá generace prožívá něco jiného. Netvrdím, že je nej a že je geniální, ale shazovat ho, když někdo ani pořádně nebyl na jeho koncertě mi přijde nefér. 

Nemyslím, že by se měl Xindl stát nějakým vzorem, který by měli začít „folkaři“ kopírovat. K čemu by byl další X. Stačí jeden, který ukázal, jak se dá o věcech taky mluvit. A jestli má špatnou intonaci, špatný frázování nebo neumí na kytaru? Neměli bychom se spíš zamyslet nad tím, o čem zpívá, jestli není někde chyba, že má v lecčems pravdu?? 

Koncem srpna vystoupil Ondřej Ládek společně s Janou Šteflíčkovou v pražské kavárně Carpe diem. Kavárna byla plná. Spíše mladší generace, ale i hrstka věrných posluchačů. Janu už jsem několikrát slyšela. Jak samotnou nebo s kapelou Kůň. Ale vždy to bylo jen na nějakém větším podiu. V Carpe se mi moc líbila. Patří k těm, kteří v komornějším prostředí sednou líp. Budu si muset poslechnout to její cd. A jít i na kapelu, prohlédnout si toho „bubeníka staršího data“. Pak vystupoval Ondra. Pobavený již zmiňovanou diskuzí. Zahrál i něco od Kryla. Ba ne, to byla samozřejmě legrace. To když řekl, že teda zahraje něco od Kryla a že se to jmenuje Anděl… Zajímavým postřehem je, že folkař by se prý měl vycancávat ze svých pocitů. Večer příjemně ubíhal a pak jsme byli vyzváni, že můžeme začít znechuceně odcházet…ale proč? Vždyť bylo ještě několik přídavků.
 
No, asi jsem prostě potřebovala něco napsat. Zařekla jsem se, že do diskuzí na některých serverech prostě nepřispívám. Vadí mi falešný jména a vzájemný se urážení, odbíhání od tématu. Ale tahle mě zaujala. Ale píšu to čistě za sebe. Nevím, jestli má Karrel a ostatní Třetiny stejný názor. Takže tyhle řádky berte jako čistě subjektivní názor druhé Třetiny. A omlouvám se za to jedno sprosté slovo a nespisovné výrazy. Slibuji, Karrle, že už ti tvůj web nikdy takhle prznit nebudu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

už to tu nejspíš nikdo nenajde...

(Kačka, 12. 11. 2008 12:02)

...ale co. JSem si přečetla Milošovu recenzi na Ft. No potěš Pánbůh, kdyby měl Xindl zpívat to co zpívá ještě za 30 let! To by to šlo se světem pěkně z kopce. Podle mě ani tak nejde o to JAK, ale CO zpívá. Ty témata jsou prostě o dnešním životě. A za 30 let už to doufám bude jinak. A bylo by fajn, kdyby neměl o čem zpívat ne??

Title

(Olina, 26. 8. 2008 15:36)

"Nebudeme tleskat ze zvyku, nebudeme žít ze zadání, nebudeme zpívat publiku, písně, které všechny zachrání..."
Pravda, pravda, člověk se musí snažit, zajímat, hledat, vybírat, dívat se kolem sebe. Ale pokud člověk bude jenom čekat a bez přemýšlení konzumovat to jedno jediný, co se mu donese až pod nos...
"... v televizní peci upekl se svět, nemusíme přeci vůbec nikam jet, stačí se jen dívat v rytmu pořadů a potichu stárnout než přijdem na řadu...."

a znova...

(Kačka, 26. 8. 2008 15:19)

... už je to tam zas. Už se tím nebudu zaobírat, ale ten Tomášův článek je dobrý. Aspoň já to tak taky cítím. A Víťa Troníček má taky v podstatě pravdu. Furt se dokola mele o tom, jak vkus masy lidí dělá dělá tv a radia, který jsou komerční a leckdy vytahují ten největší kulturní (nejen) plebs nebo jak to nazvat. Ale nejsou to náhodou ty dvě (bohužel jen dvě) média, který formujou názor "folkařům"? KApel a písničkářů je plnej ranec, ale musí si je halt člověk trochu najít. Zkuste třeba výborný bandzone.cz, který nabízí obří číslo zajímavých jmen. Prostě se posluchač musí trošku snažit sám.

Title

(Kačka, 15. 8. 2008 9:38)

Doporučuji si přečíst reportáž z Prázdnin v Telči od Tomáše Pohla. Část o Xindlovi.
http://www.folktime.cz/clanek.asp?id=5010
Vystihl to dost přesně.

Title

(Kačka - druhá Třetina, 5. 8. 2008 17:11)

to Slávka - ukázky už jsem si pouštěla, ale to není ono. Určitě zavítám na nějaký koncert. S tím bubeníkem to nebylo myšlený nijak zle. Jen se mi líbilo, jak ho Jana nazvala bubeníkem staršího data. Takovýhle hlášky z koncertů tak trochu sbírám.

Carpe

(Slávka, 5. 8. 2008 16:47)

Líbí se mi, jak jsi to napsala - taky jsem se rozčilovala nad některými příspěvky v té diskusi a večer v Carpe mi udělal moc dobře (i když jsem z Tvého hlediska spíš "věrná" než "mladá" :)). Ondřeje už jsem slyšela i dřív v Balbínce a Janu, když hraje v Praze, nevynechám skoro nikdy. Mám ji ráda s kapelou (včetně bubeníka Roberta), ale snad ještě radši jenom s kytarou. Ukázky z CD Jablečno mají i na stránkách (www.janaakun.cz), Robert je tam taky, ale samozřejmě, živej je lepší :)))

Xindlování

(Honza Žamboch, 4. 8. 2008 15:45)

Díky moc za tvou úvahu. Mám podobné myšlenky. A názory některých vševědoucích v té diskusi mne neskutečně serou.